Samochodem przez Rumunię – wszystko o czym musisz wiedzieć

Rumunia to kraj dziki, piękny i niezatłoczony. Wielu z kierowców ma jednak przed wyjazdem obawy dotyczące jakości dróg, przepisów prawa, czy bezpieczeństwa na trasie. Dziś chcemy rozwiać wiele mitów krążących wokół Rumunii, aby przekonać Cię, że pomysł na wakacje samochodem przez Rumunię jest strzałem w dziesiątkę. Sprawdź, co musisz wiedzieć przed wyjazdem.

Zamów winiety do Rumunii online!

W spokoju zrealizujesz zamówienie i unikniesz problemów po drodze! Wygodne płatności kartą, BLIKiem lub przelewem. Polski serwis, oficjalne potwierdzenie PDF.

Samochodem przez Rumunię – co warto zobaczyć?

Planujesz podróż samochodem przez Rumunię? To doskonały pomysł na wypoczynek przez cały rok.

  • Zimą możesz wybrać się na narty w Karpaty.
  • Wiosna i jesień z kolei to najlepszy czas na objazdówkę po tym kraju i zwiedzanie licznych atrakcji turystycznych.
  • Latem możesz wybrać wypoczynek nad Morzem Czarnym lub wędrówkę w dzikich górach Fogarskich – gdzie temperatura z pewnością będzie niższa i bardziej znośna.

Dużym plusem jest fakt, że w Rumunii można spać na dziko w aucie czy kamperze. Dzięki czemu nie ograniczają Cię rezerwacje w hotelach czy na kempingach.

Ważne! Kamping na dziko jest zabroniony w parkach narodowych ze względu na ochronę środowiska, a także w górach z powodu obecności niedźwiedzi. Nie należy także rozbijać się na posesjach prywatnych.

Ikona strzałek użyta na stronie dotyczącej winiety Szwajcaria Droga Transfogaraska

Jeśli zdecydujesz się na podróż samochodem przez Rumunię, nie możesz ominąć najpiękniejszej drogi, jaką jest trasa Transfogaraska wiodąca przez Karpaty.

Cała trasa liczy 151 km, ale najbardziej widokowy jest odcinek 90-kilometrowy. Kręta droga wije się pomiędzy najwyższymi szczytami Rumuni – Moldoveanu (2544 m n.p.m.) i Negoiu (2535 m n.p.m).

Po drodze zobaczysz jeziora polodowcowe Bâlea i Vidaru, których widok zapiera dech w piersiach. Na trasie przejedziesz także przez najdłuższy tunel w Rumunii liczący aż 884 metry.

Na całej trasie obowiązuje limit prędkości 40 km/h.

Samochodem przez Rumunię

Ikona strzałek użyta na stronie dotyczącej winiety Szwajcaria Atrakcje turystyczne w Rumunii

Podczas podróży samochodem przez Rumunię nie możesz ominąć także sławnego zamku Draculi. Swoją liczbę miejsc do zwiedzenia koniecznie uzupełnij o:

  • Zamek w Bran – według powieści Brama Stokera, to właśnie tam rezydował Dracula.
  • Zamek w Hunedoarze – średniowieczny zamek w Hunedoarze w Siedmiogrodzie.
  • The Black Church – kościół w Braszowie w południowo-wschodnim Siedmiogrodzie.
  • Wodospad Bâlea ukryty wśród gór Fogaraskich.
  • Wesoły cmentarz (rum. Cimitirul Vesel) – położony jest w miejscowości Săpânța, w okręgu Marmarosz w północnej części Rumuni. To unikalne miejsce na skalę europejską. Znajdziesz tam kolorowe nagrobki, które ozdobione są wyrzeźbionymi scenkami z życia i dowcipnymi wierszykami o zmarłych lub przyczynie ich śmierci.

Pamiętaj: W Rumunii warto mieć ze sobą gotówkę szczególnie w mniejszych miejscowościach. Koniecznie wymień ją wcześniej w kantorze lub zabierz ze sobą euro. Na terenie Rumunii ciężko Ci będzie wymienić złotówki na leje.

Jak dojechać do Rumunii?

Najlepsza trasa do Bułgarii – bardzo popularnego kierunku wakacyjnego wśród Polaków, wiedzie właśnie przez Rumunię.

To może być także doskonała okazja, aby zwiedzić ten kraj. Ile się jedzie do Bułgarii? Samochodem z Warszawy do granicy z Bułgarią jest ok. 18 godzin. Warto więc po drodze zaplanować choć jeden nocleg.

A może Twoim celem jest właśnie Rumunia? Wakacje nad Morzem Czarnym to również świetny pomysł na wypoczynek.

Z Warszawy do Bukaresztu należy liczyć ok. 16 godzin jazdy samochodem. Po drodze do stolicy czeka na Ciebie jednak wiele atrakcji i pięknych miejsc, które trudno ominąć.

Najszybsza trasa z Warszawy do granicy z Rumunią wiedzie przez Słowację i Węgry. Zajmuje ok. 9 godzin. Pamiętaj jednak, że większość czasu będziesz się poruszał autostradami, które zarówno w Słowacji, jak i Węgrzech są płatne. Wszystkie niezbędne winiety kupisz w na stronie Winiety-Online.  

Zamów winiety do Rumunii online!

W spokoju zrealizujesz zamówienie i unikniesz problemów po drodze! Wygodne płatności kartą, BLIKiem lub przelewem. Polski serwis, oficjalne potwierdzenie PDF.

Na co trzeba uważać w Rumunii – ?

Wybierając się w podróż samochodem przez Rumunię najbardziej należy uważać na stan nawierzchni.

Szczególnie mniejszych drogach lokalnych, wiejskich, poza większymi miastami może być różny. Z kolei na drogach górskich należy przygotować się na liczne zakręty i serpentyny.

Jazda po nich po zmierzchu również wymaga sporo uwagi ze względu na pasące się na dziko bydło, dzikie zwierzęta czy przez nieoświetlone furmanki – bardzo popularne w Rumunii.

Często na poboczu możesz w ostatniej chwili zobaczyć zaparkowany samochód. To czasem prowadzi do niespodziewanych wypadków czy stłuczek.

I tu kolejna rada: w Rumunii zawsze uważaj na to gdzie stawiasz auto lub kto je holuje. Poza tym jak zawsze zalecamy zachować spokój i zdrowy rozsądek – tego nic nie zastąpi.

Pamiętaj: Przed wyjazdem warto zajrzeć na stronę zarządcy dróg C.N.A.I.R, gdzie znajdziesz aktualne informacje dotyczące lokalnych ograniczeń i budowy dróg.

Samochodem przez Rumunię – gdzie obowiązują winiety?

W Rumunii wszystkie drogi są płatne.

Wybierając się w odwiedziny do kraju Drakuli zawsze należy wykupić wcześniej e-winiety. Musisz to zrobić niezależnie od tego, czy zamierzasz poruszać się autostradami, czy po drogach krajowych. .

Na szczęście ceny e-winiet w Rumunii są niewysokie. Zależą przede wszystkim od okresu, na który chcesz je wykupić i wagi samochodu.

Winiety w Rumunii możesz kupić na stacjach benzynowych i w punktach oznaczonych nazwą Rovinieta. Najlepiej jednak kupić je przed wyjazdem przez internet.

Zamów winiety do Rumunii online!

W spokoju zrealizujesz zamówienie i unikniesz problemów po drodze! Wygodne płatności kartą, BLIKiem lub przelewem. Polski serwis, oficjalne potwierdzenie PDF.

Najważniejsze przepisy drogowe w Rumunii

W Rumunii obowiązują niemal takie same przepisy drogowe, jak w Polsce.

Ruch jest prawostronny, wszyscy pasażerowie muszą mieć zapięte pasy, a rozmowa przez telefon komórkowy podczas jazdy bez zestawu głośnomówiącego jest zabroniona.

Także w oznaczeniach dróg raczej nie spotkasz niespodzianek w postaci innych znaków czy sygnałów świetlnych. Istnieją jednak pewne różnice, o których warto wiedzieć przed wyjazdem.

  • Światła mijania należy mieć włączone przez całą dobę poza terenem zabudowanym. W terenie zabudowanym tylko w nocy lub w czasie trudnych warunków pogodowych.  
  • Dzieci do 12. r. ż. muszą podróżować na tylnym siedzeniu.
  • Samochód mogą prowadzić osoby, które ukończyły 18. r. ż.
  • Opony zimowe są obowiązkowe tylko w czasie trudnych warunków pogodowych.
  • Jeśli chcesz opuścić samochód na pasie awaryjnym na autostradzie lub drodze szybkiego ruchu – musisz mieć włożoną kamizelkę odblaskową.
  • W Rumunii nie można prowadzić po spożyciu alkoholu, dopuszczalne stężenie we krwi wynosi 0,0 promila.

Restrykcje dotyczące spożywania alkoholu są bardzo ściśle przestrzegane. Jeśli policja wykryje u Ciebie stężenie wyższe niż 0,8 promila, grozi Ci nawet kara więzienia na okres od 1 do 5 lat.

Ikona strzałek użyta na stronie dotyczącej winiety Szwajcaria Ograniczenia prędkości

Podróżując po Rumuni samochodem, należy przestrzegać limitów prędkości, które są podobne jak w Polsce i zależą od rodzaju dróg. Limity prędkości dla samochodów osobowych wynoszą:

  • w terenie zabudowanym 50 km/h;
  • poza terenem zabudowanym 90 km/h (do 70 km/h z przyczepą);
  • na drogach ekspresowych 100 km/h (do 70 km/h z przyczepą);
  • na autostradach 130 km/h  (do 80 km/h z przyczepą).

Ikona strzałek użyta na stronie dotyczącej winiety Szwajcaria Niezbędne wyposażenie samochodowe

Podróżując po Rumunii, musisz mieć w samochodzie niezbędne wyposażenie. Za jego brak grożą mandaty.

W samochodzie musisz mieć:

  • apteczkę,
  • kamizelkę odblaskową dla każdego,
  • gaśnicę min. 1 kg,
  • trójkąt ostrzegawczy z homologacją.

Ikona strzałek użyta na stronie dotyczącej winiety Szwajcaria Dokumenty potrzebne w Rumunii

Rumunia należy do Unii Europejskiej. Obywatele Polski mogą przekroczyć granicę, mając dowód osobisty ważny jeszcze przez 6 miesięcy lub paszport ważny jeszcze 3 miesiące.

Ponadto należy zabrać ze sobą polskie prawo jazdy i dowód rejestracyjny wraz z oryginałem polisy ubezpieczeniowej. Jeśli masz ją w wersji cyfrowej, koniecznie ją wydrukuj. Policja będzie wymagała od Ciebie wersji papierowej.

Przed podróżą do Rumunii samochodem warto wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Dzięki temu podstawowe usługi medyczne w ramach rumuńskiego NFZ będziesz mieć za darmo.

Jeśli planujesz jazdę na nartach lub wspinaczkę górską – koniecznie wykup dodatkowe ubezpieczenie od wypadków i sportów ekstremalnych.

Biorąc pod uwagę wysokie ryzyko stłuczek podczas jazdy po ciemku drogami lokalnymi, warto rozszerzyć także polisę ubezpieczeniową OC.

Wykup ubezpieczenie online

Sprawdź oferty ubezpieczeń turystycznych, wykup online w 2 minuty. Dokumenty otrzymasz na swój adres e-mail!

Ikona strzałek użyta na stronie dotyczącej winiety Szwajcaria Mandaty w Rumunii

Wysokość mandatu w Rumunii naliczana jest według punktów karnych. Jeden punkt karny to 10% minimalnego wynagrodzenia w Rumunii ok. 145 RON.

Mandaty otrzymane w Rumunii najlepiej zapłacić na terytorium Rumunii w urzędach skarbowych, na poczcie lub w niektórych bankach komercyjnych. Po powrocie do Polski możesz mieć już trudności w opłaceniu mandatu przelewem bankowym.

Za brak ważnej winiety grozi mandatem w wysokości 9500 RON.

Mandaty to nie jedne, co może spotkać kierowców niestosujących się do przepisów ruchu drogowego.

Policjanci chętnie nawet za niewielkie wykroczenia zatrzymują prawo jazdy, co jest w tym kraju legalne.

Niestety zwrot dokumentu może być dość skomplikowany i długotrwały. Więcej informacji o całej procedurze znajdziesz na stronie GOV.PL

Przed wyjazdem warto także zapisać numer i adres polskiej ambasady w Rumunii:

  • adres: Aleea Alexandru 23, 011821, sector 1, Bukareszt.
  • telefon: +4021 30 82 200 (centrala), + 4021 30 82 210 (sekretariat)
  • e-mail: bukareszt.wpe@msz.gov.pl.

Podsumowanie:

Podróż samochodem przez Rumunię z pewnością będzie wspaniałą przygodą. Poznasz kraj pełen dzikiej i pięknej przyrody, gościnnych ludzi i ciekawej kultury. Przed podróżą pamiętaj o wykupieniu winiety, ponieważ wszystkie drogi w kraju są płatne. Możesz to zrobić na stornie Winiety-Online. Dzięki temu unikniesz mandatu. Do plusów podróży samochodem czy kamperem należy możliwość biwakowania na dziko. Pamiętaj jednak, aby robić to zgodnie z poszanowaniem przyrody i ludzi.

Z Warszawy do granicy z Rumunią jest tylko 9 h!

Szerokiej drogi!