Przepisy drogowe w Rumunii – poznaj je zanim wyruszysz w drogę!

Przepisy drogowe w Rumunii

Przed podróżą do Rumunii warto zapoznać się z obowiązującymi na jej terenie przepisami drogowymi. Na szczęście nie będziesz mieć dużo do zapamiętania, ponieważ są niemal takie same, jak w Polsce. Koniecznie zachowaj ostrożność i nie daj powodów policji do wypisania mandatu. Sprawdź, jakie przepisy drogowe obowiązują w Rumunii.

Zamów winiety do Rumunii online!

W spokoju zrealizujesz zamówienie i unikniesz problemów po drodze! Wygodne płatności kartą, BLIKiem lub przelewem. Polski serwis, oficjalne potwierdzenie PDF.

Przepisy drogowe w Rumunii

Przepisy ruchu drogowego w Rumunii nie różnią się za bardzo od tych w Polsce, dzięki czemu podróż samochodem nie sprawia Polakom zbyt dużych kłopotów i nie jest stresująca. Szczególną uwagę należy jednak zachować w nocy na drogach lokalnych i wiejskich.

Na co trzeba uważać w Rumunii? Przede wszystkim na nieoznakowanych rowerzystów, dziko pasące się bydło i częste budowy dróg. Warto także przestrzegać przepisów drogowych w Rumunii, ponieważ policja jest surowa i za byle przewinienie mogą zatrzymać prawo jazdy.

Ikona strzałek użyta na stronie dotyczącej winiety Szwajcaria Znaki drogowe w Rumunii

Konwencja wiedeńska ujednoliciła znaki drogowe w większości krajów w Europie. Z tego powodu w Rumunii obowiązują te same oznaczenia na drodze co w Polsce. Niektóre znaki drogowe w Rumunii mogą mieć dodatkową tabliczkę z napisem po rumuńsku.

Kierowców nie powinny zaskoczyć także znaki: ustąp pierwszeństwa, uwaga na inne niebezpieczeństwa czy uwaga sygnalizacja świetlna, które w Rumunii mają biały kolor tła, a nie tak jak w Polsce żółty.

Ikona strzałek użyta na stronie dotyczącej winiety Szwajcaria Limity prędkości w Rumunii

W Rumunii limity prędkości na poszczególnych odcinkach dróg wyznaczają znaki drogowe. Jeśli ich nie ma, według rumuńskiego kodeksu drogowego obowiązują następujące limity prędkości na poszczególnych rodzajach dróg.

Rodzaj drogiSamochód osobowySamochód z przyczepą
Teren zabudowany50 km/h50 km/h
Poza terenem zabudowanym90 km/h70 km/h
Drogi ekspresowe100 km/h70 km/h
Autostrady130 km/h80 km/h
Limity prędkości w Rumunii

Pamiętaj jednak, żeby zwracać uwagę na znaki drogowe, ponieważ mogą zmieniać organizację ruchu i ograniczać prędkość np. na odcinkach dróg w remoncie.

Ikona strzałek użyta na stronie dotyczącej winiety Szwajcaria Niezbędne wyposażenie samochodu w Rumunii

Podobnie jak w Polsce w Rumunii musisz mieć w samochodzie obowiązkowe wyposażenie, do którego należy:

 • trójkąt ostrzegawczy z homologacją,
 • apteczka,
 • gaśnica min. 1 kg,
 • kamizelki odblaskowe dla każdego pasażera w samochodzie.

Warto w samochodzie mieć także koło zapasowe i zestaw narzędzi do jego zmiany. Za brak jakiegokolwiek elementu policja może wręczyć Ci mandat. Kamizelki są wymagane dla każdego pasażera w samochodzie, ponieważ wysiadając na poboczu awaryjnym na drodze ekspresowej czy autostradzie, musisz mieć założoną kamizelkę.

Ikona strzałek użyta na stronie dotyczącej winiety Szwajcaria Wymagane dokumenty podczas podróży po Rumunii

Podczas podróży do Rumunii musisz mieć przy sobie cały plik oryginalnych dokumentów. Do przekroczenia granicy potrzebny Ci dowód osobisty ważny jeszcze przynajmniej 6 miesięcy lub paszport tymczasowy bądź zwykły o okresie ważności minimum 3 miesiące.

Podczas spotkania z policją może ona wymagać od Ciebie okazania:

 • oryginalnego prawo jazdy,
 • oryginalnego dowodu rejestracyjnego,
 • dowodu opłaty polisy ubezpieczeniowej OC – jeśli kupowałeś ją online, koniecznie wydrukuj potwierdzenie.

Ważne! Na terenie Rumunii nie obowiązują dokumenty w aplikacji mObywatel czy mPojazd. wszystkie dokumenty musisz mieć w wersji papierowej.

Jakie dokumenty w Rumunii jeszcze warto mieć? Przed podróżą wyrób sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dzięki niej usługi dostępne w ramach rumuńskiego NFZ będziesz mieć za darmo. Ponadto, jeśli planujesz aktywne wakacje w Rumunii, warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie na życie.

Warunki drogowe na drogach lokalnych w Rumunii mogą zaskoczyć niejednego polskiego kierowcę. Kiepskie oznakowanie robót drogowych, stojące na poboczu samochodu, nieoznakowani rowerzyści czy dziko pasące się bydło są często przyczyną kolizji. Rozważ zatem rozszerzenie polisy OC.

Wykup ubezpieczenie online

Sprawdź oferty ubezpieczeń turystycznych, wykup online w 2 minuty. Dokumenty otrzymasz na swój adres e-mail!

Ikona strzałek użyta na stronie dotyczącej winiety Szwajcaria Przewóz dzieci w Rumunii

W Rumunii wszystkie dzieci poniżej 12. roku życia o wzroście poniżej 150 cm muszą być przewożone w fotelikach na tylnym siedzeniu samochodu. Ponadto należy pilnować, aby fotelik był dopasowany do rozmiarów i wieku dziecka.

Ikona strzałek użyta na stronie dotyczącej winiety Szwajcaria Limit alkoholu we krwi kierowcy w Rumunii

W Rumunii obowiązują znacznie ostrzejsze kary za jazdę po spożyciu alkoholu, o czym pamiętaj, zanim wypijesz kufel piwa do obiadu. Dopuszczalny limit alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,0 promila. Jego przekroczenie już o 0,8 promila grozi wysokimi mandatami i karą pozbawienia wolności od 1 do 5 lat.

Opłaty drogowe w Rumunii

Jedną z ważniejszych różnic w przepisach drogowych w Rumunii są opłaty drogowe. Inaczej niż w całej Europie w Rumunii płaci się za przejazd wszystkimi drogami nie tylko autostradami i drogami ekspresowymi. Opłaty za poruszanie się samochodem po Rumunii należy uiścić, wykupując okresową winietę. Na terenie Rumunii obowiązują jedynie e-winiety.

Istnieją także odcinki dodatkowo płatne, a są nimi mosty na Dunajcu, a także przeprawy promem.

Ikona strzałek użyta na stronie dotyczącej winiety Szwajcaria Gdzie kupić winiety?

Winiety możesz kupić online, co jest najwygodniejszym i najszybszym sposobem uiszczenia opłaty drogowej. Na jakich serwisach są dostępne winiety do Rumunii? Możesz je zakupić na stronie rumuńskiej firmy zarządzającej drogami w kraju lub za pomocą polskich pośredników np. na największym polskim serwisie z winietami Winiety-Online. Tam zapłacisz wygodnie w złotówkach za pomocą przelewu, BLIK-a czy PayU. Zakupiona winieta będzie już aktywna w przeciągu 15 min.

Zamów winiety do Rumunii online!

W spokoju zrealizujesz zamówienie i unikniesz problemów po drodze! Wygodne płatności kartą, BLIKiem lub przelewem. Polski serwis, oficjalne potwierdzenie PDF.

Winiety możesz także zakupić w Rumunii na stacjach benzynowych czy w specjalnych punktach oznaczonych napisem Roviniette. Jest to jednak rozwiązanie dość ryzykowne, ponieważ po przekroczeniu granicy powinieneś mieć już wykupioną winietę. Należy pamiętać, że karą za brak winiety w Rumunii jest mandat w wysokości nawet 9500 RON

Mandaty w Rumunii

Policja w Rumunii potrafi być bardzo surowa, na co należy uważać. Mandaty również nie należą do najtańszych. Ich wartość obliczana jest na podstawie otrzymanych punktów karnych, gdzie jeden punkt karny to 10% aktualnego najniższego wynagrodzenia.

Jeśli w ciągu 15 dni opłacisz mandat, ponosisz karę w wysokości 50% nałożonej, maksymalnej kwoty. Po 15 dniach musisz opłacić całą kwotę. Informację o tym i o kwotach znajdziesz na blankiecie mandatu.

Jak w każdym innym państwie Unii Europejskiej, mandaty otrzymane na terenie Rumunii, mogą przyjść do Ciebie pocztą. Nie ignoruj ich, ponieważ są tak samo egzekwowane, jak te na terenie Polski.

Mandat nie jest najgorszą karą, jaka może spotkać kierowcę podczas jazdy samochodem w Rumunii. Drogówka w tym kraju może zatrzymać Twoje prawo jazdy. Z prawa tego korzysta bardzo chętnie nawet za niewielkie przewinienia. Odzyskanie dokumentów często jest bardzo skomplikowane.

Ikona strzałek użyta na stronie dotyczącej winiety SzwajcariaTaryfikator mandatów

Kary za nieprzestrzeganie przepisów drogowych w Rumunii są dość wysokie. Oto przykładowe wysokości mandatów:

 • przekroczenie prędkości o 10 do 10 km/h – 550–830 zł,
 • rozmowa przez telefon podczas jazdy samochodem – 1400–1675 zł,
 • brak kamizelki odblaskowej – 430–550 zł,
 • wymuszenie pierwszeństwa – 700 zł–1400 zł.

Więcej o mandatach w Rumunii przeczytasz w artykule Mandaty w Rumunii

Ikona strzałek użyta na stronie dotyczącej winiety SzwajcariaJak zapłacić mandat w Rumunii?

Zastanawiasz, się jak zapłacić mandat w Rumunii? Najlepiej zrobić to na miejscu u Policji za pomocą karty. Możesz opłacić go także na poczcie, w niektórych bankach komercyjnych czy w urzędach skarbowych (ANAF).

Nie warto czekać z zapłatą, ponieważ po 15 dniach wysokość mandatu wzrasta, a po powrocie do Polski opłacenie przelewem może nie być już takie proste.

Przepisy drogowe w Rumunii są niemal takie same jak w Polsce. Największą różnicą są opłaty drogowe, którym podlegają wszystkie drogi w kraju. Zanim przekroczysz granicę, koniecznie wykup e-winietę, aby uniknąć mandatu. Możesz zrobić to przez internet na stornie Winiety-Online.

Podróżuj bezpiecznie po Rumunii!

Szerokiej drogi!