W Rumunii czekają na Ciebie zapierające dech w piersiach dzikie góry i lasy, niezwykła kultura, średniowieczne zamki i gościnni ludzie. Rumunia jest rajem dla motocyklistów, o czym mogą świadczyć liczne zorganizowane wyjazdy z Polski. Zastanawiasz się, czy zwiedzić Rumunię motocyklem? Mamy 5 powodów, dla których nie warto się dłużej zastanawiać!
Zamów winiety do Rumunii online!
W spokoju zrealizujesz zamówienie i unikniesz problemów po drodze! Wygodne płatności kartą, BLIKiem lub przelewem. Polski serwis, oficjalne potwierdzenie PDF.
5 powodów, dla których warto podróżować po Rumunii motocyklem
Podróż przez Rumunię motocyklem pozwoli Ci w pełni doświadczyć magii tego kraju. Z pewnością spodoba się wszystkim osobom, które uwielbiają wyzwania, podróżowanie własnym tempem i poczucie wolności. Mamy dla Ciebie 5 powodów, dla których podróżowanie po Rumunii motocyklem jest właśnie najlepszym pomysłem na poznanie tego kraju.
Brak opłat drogowych
W Rumunii opłatami drogowymi objęte są wszystkie drogi – nie tylko autostrady i drogi ekspresowe. Aby uiścić opłatę, należy wykupić e-winietę przed wyjazdem. Co jednak najważniejsze – z opłat zwolnione są motocykle. Podróżujesz zatem po całym kraju zupełnie za darmo. Dodatkowe opłaty od motocykli pobierane są jedynie w niektórych tunelach, na mostach nad Dunajcem. Płatne są także przejazdy promem.
Więcej informacji znajdziesz we wpisie: Samochodem przez Rumunię: Niezbędne wyposażenie i obowiązujące przepisy drogowe
Różnorodność dróg – wyzwaniem dla każdego motocyklisty
W Rumunii na każdego kierowcę motocyklu czekają różnorodne wyzwania. Znajdziesz tam płaskie i równe jak stół autostrady oraz drogi ekspresowe, ale także kręte i przyprawiające o dreszcz ulice górskie. W górach musisz także uważać, ponieważ na niektórych odcinkach asfalt zamienia się w szuter. Są jeszcze drogi lokalne i wiejskie, które często przecinają stada owiec, bydła, ale też niedźwiedzie. Na nich uważaj także na nieoznakowane pojazdy i rowerzystów czy ogólnie kiepski stan asfaltu.
Liczne atrakcje turystyczne dopasowane do potrzeb każdego turysty
Po drodze czaka na Ciebie wiele atrakcji turystycznych. Twoim celem w Rumunii może być ciepłe Morze Czarne z pięknymi plażami, ale także wysokogórskie trasy w Fogaraszach. Po drodze możesz zwiedzić średniowieczne zamki w tym najsławniejszy zamek Draculi, a także miasteczka i barwne wsie w Bukowinie czy Transylwanii. W Rumunii każdy znajdzie coś dla siebie.
Pogoda podobna jak w Polsce
W Rumunii panuje pogoda podobna jak w Polsce. Wiesz przynajmniej czego się spodziewać. Na południu kraju w dolinach może być upalnie. Jeśli jednak Twoim celem są drogi górskie, przygotuj się na zmienne warunki pogodowe i niższą temperaturę.
Dozwolony kemping na dziko
Dużym plusem podczas podróży motocyklem jest możliwość spania na dziko. W Rumunii możesz rozbić namiot w dowolnym miejscu i raczej nikt nie będzie robił z tego problemu. Należy jednak uważać, aby nie rozbijać się na terenach prywatnych i w rezerwatach przyrody czy parkach narodowych. W górach możesz znaleźć także zakaz kempingu ze względu na przechadzające się tam niedźwiedzie.
Najlepsza trasa do Rumunii motocyklem
Jak długo jedzie się do Rumunii? Do Rumunii najszybciej dotrzeć przez Słowację i Węgry. Z Katowic do granicy z Rumunii to zaledwie 6 h i 30 min. Pamiętaj jednak, że na Słowacji i Węgrzech będziesz poruszać się głównie autostradami, które są płatne. Niezbędne winiety na podróż wykupisz na największym polskim portalu z winietami Winiety-Online.
Niezbędne wyposażenie motocyklu w Rumunii
Zanim wyruszysz do Rumunii motocyklem, koniecznie zrób porządny przegląd pojazdu. Ponadto upewnij się, że masz skompletowane niezbędne wyposażenie, do którego należy apteczka, trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa i gaśnica. Do sakwy warto wrzucić również:
- zestaw naprawczy do kół i komplet kluczy,
- mocną, szarą taśmę naprawczą,
- latarkę czołową,
- scyzoryk,
- bandanę lub buffa,
- linkę z kłódką do zabezpieczania kasku i sakw podczas zwiedzania.
Resztę wyposażenia dobierz do własnych potrzeb, długości wyjazdu, sposobu nocowania, a także warunków pogodowych.
Oprócz wyposażenia skompletuj niezbędne dokumenty. Pamiętaj, że po Rumunii nie możesz jeździć motocyklem do 125 ccm na prawo jazdy kat. B. Kiedy zatrzyma Cię policja, powinieneś mieć przygotowane:
- oryginalne prawo jazdy (międzynarodowe nie jest konieczne),
- oryginalny dowód rejestracyjny,
- papierowy dowód opłaty ubezpieczenie OC.
Rumunia znajduje się w Unii Europejskiej, dlatego, aby przekroczyć granicę, potrzebujesz jedynie dowodu osobistego lub paszportu. Pamiętaj jednak, że kraj ten nie należy do strefy Schengen, dlatego na granicy czeka Cię chwila postoju i sprawdzanie dokumentów.
Do kompletu dokumentów warto także dołączyć Europejską Kratę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) rozszerzoną polisę ubezpieczeniową motocyklu i ubezpieczenie zdrowotne.
Wykup ubezpieczenie online
Sprawdź oferty ubezpieczeń turystycznych, wykup online w 2 minuty. Dokumenty otrzymasz na swój adres e-mail!
Przeczytaj także wpis: Przepisy drogowe w Rumunii – poznaj je zanim wyruszysz w drogę!
Gdzie zatrzymać się motocyklem?
W Rumunii nie będziesz mieć problemu z zakwaterowaniem. W pobliżu największych atrakcji turystycznych zawsze znajdziesz hotel czy hostel. Ich dostępność najlepiej sprawdzać np. w aplikacji Booking.com, która w Rumunii świetnie się sprawdza.
Pamiętaj, aby mieć przy sobie gotówkę – EURO lub RON. Choć na terenie kraju nie ma raczej problemu z dostępem do bankomatu czy terminalu, to za kwatery prywatne najczęściej płaci się gotówką.
Ceny za pokój są tańsza niż w Polsce, nawet z zagwarantowanymi posiłkami. Stan pokojów jest już różny. W regionach górskich poza najpopularniejszymi trasami, gdzie gęstość zaludnienia jest niska, może być mało noclegów, na co też warto się przygotować.
Pod namiotem można spać na dziko lub na kempingach. Warto zatem zabrać go ze sobą, w razie sytuacji, w której nie znajdziesz noclegu w hotelu.
Rumunia motocyklem – co warto zobaczyć?
Punktami, których wprost nie możesz pominąć podczas podróży po Rumunii motocyklem to dwie najpiękniejsze trasy wiodące przez górskie szczyty – Transfogaraska (DN7C) i Transalpina (DN67C).
Droga Transfogaraska
Droga Transfogaraska ma długość 115 km. Swój początek ma w Cartisoara, a koniec w Curtea de Arges. Cała pokryta jest asfaltem, choć miejscami jest gorszej jakości, dlatego należy zachować ostrożność. Jej największym urokiem, a zarazem wyzwaniem dla motocyklistów są liczne zakręty wijące się po zboczach gór.
Oprócz emocji związanych z samym przejazdem motocyklem trasą Transfogaraską można liczyć na wiele atrakcji turystycznych. Na samym początku koniecznie zwiedź urokliwe miasteczko Braszów. Po drodze możesz zobaczyć piękne polodowcowe jezioro Balea, a także ruiny zamku Poenari będącego rzeczywistą siedzibą Vlada Palownika – pierwowzoru Drakuli. Na trasie miniesz także zaporę na rzece Ardżesz, przejedziesz przez najdłuższy tunel w Rumunii o długości 884 m.
Na drodze Transfogaraskiej obowiązuje ograniczenie do 40 km/h. Całą trasę przejedziesz w 4 h, jednak warto zaplanować sobie na to więcej czasu, aby zobaczyć wszystkie atrakcje mijane po drodze. Bez przeszkód pokonasz ją od czerwca do początku października, później warunki na tych wysokościach mogą spowodować, że dla motocykli będzie ona nieprzejezdna.
Droga Transalpina
W odległości zaledwie 70 km od drogi Transfograsakiej wije się kolejna równie piękna, choć niektórzy uważają, że piękniejsza droga Transalpina. W przeciwieństwie do trasy Transfogaraskiej nie pnie się w górę i nagle nie spada w dół, raczej prowadzi kierowców po górskich szczytach. Na niej również możesz liczyć na spore emocje związane z pokonywaniem licznych zakrętów i wzniesień.
Droga Transalpina prowadzi przez góry Parag w Karpatach Południowych. Jej początek znajduje się w miejscowości Novaci, a koniec w Sebeş. Jest najwyżej położoną trasą w Rumunii, ponieważ najwyższy jej punkt, a dokładnie przełęcz Urdele, znajduje się na wysokości 2 034 m n.p.m.
Transalpina jest otwarta od czerwca do końca października. Całość trasy bez zatrzymywania i postojów pokonasz w około 3 h, choć oczywiście nie warto tak nią jeździć. Po drodze miniesz wiele miejsc, w których warto się zatrzymać. To prawdziwy raj dla miłośników przyrody. Po drodze miniesz rezerwat Cindrel z pięknymi bukowymi lasami, klifami i jeziorami polodowcowymi. Warto także zatrzymać się przy monastyrze Obarsia Lotrului.
Inne atrakcje turystyczne warte zobaczenia w Rumunii motocyklem
Planując trasę motocyklem po Rumunii, warto zaznaczyć na mapie także inne miejsca, których nie sposób pominąć podczas podróży. Zanim dotrzesz do Bukaresztu, koniecznie zakręć także na wesoły cmentarz w Sapanta, do kopalni soli Turda czy poszukaj polskich śladów w Bukowinie. Na Twojej liście przystanków nie może także zabraknąć zamku w Bran czy Hunedoara.
W Rumunii jest wiele miejsc wartych zobaczenia, a lista atrakcji turystycznych jest równie długa, co w niejednym państwie Europy. Najlepiej podróżować po Rumunii motocyklem. Dwukołowe pojazdy nie są objęte opłatami drogowymi, a emocje związane z pokonaniem dwóch najpiękniejszych dróg w kraju trwale zapiszą się w pamięci. Pamiętaj, aby przed podróżą zgromadzić niezbędny sprzęt i dokumenty, oraz wykupić polisę ubezpieczeniową. Możesz to zrobić na portalu Winiety-Online.
Szerokiej drogi i licznych przygód!