Autostrady w Rumunii – co trzeba o nich wiedzieć?

Choć w Rumunii istnieje sieć autostrad i dróg ekspresowych, to nie jest ona tak rozbudowana, jak w innych państwa europejskich. Kraj Drakuli jest jednak wciąż w rozbudowie i już za kilka lat może wyglądać zupełnie inaczej. Szykujesz się do podróży samochodem lub motocyklem do Rumunii? Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, co warto wiedzieć o autostradach w Rumunii przed podróżą do tego państwa. 

Zamów winiety do Rumunii online!

W spokoju zrealizujesz zamówienie i unikniesz problemów po drodze! Wygodne płatności kartą, BLIKiem lub przelewem. Polski serwis, oficjalne potwierdzenie PDF.

Autostrady w Rumunii

Pod względem budowania infrastruktury drogowej Rumunia jest dopiero na początku swojej historii.

Pierwszą autostradę oddano do użytku w 1957 r., ale od tego czasu sytuacja nie uległa gwałtownej zmianie. Dopiero po wejściu państwa do Unii Europejskiej, dzięki środkom z Brukseli zaczęto szybciej rozbudowywać sieć autostrad o kolejne odcinki.

Wszystko to powoduje, że jadąc do Rumunii samochodem albo motocyklem musisz obecnie uważać na częste remonty i budowy dróg.

Pamiętaj: Aktualne informacje o utrudnieniach na drodze znajdziesz na stronie C.N.A.I.R. – państwowego przedsiębiorstwa zarządzającego drogami w Rumunii.

Ile autostrad jest w Rumunii?

Obecnie w kraju Drakuli do użytku oddanych jest 1098,706 km autostrad.

W tym znajduje się 84,5 km dróg ekspresowych (stan na drugi kwartał 2024 r.).

To jednak nie oznacza, że Rumunia chce na tym poprzestać. Zaplanowanych jest 14 autostrad oznaczonych literą A i cyfrą. Niektóre odcinki są już gotowe, inne są w budowie, a jeszcze inne mają już wygrane przetarg.

W najbliższym czasie rozpocznie się ich budowa.

Mapa autostrad w Rumunii. Stan na pierwszy kwartał 2024 r. Źródło: Wikipedia

W 2024 roku mają powstać nowe odcinki autostrad w Rumunii m.in. A7. Rozpocznie się także budowa autostrady A9.

Ikona strzałek użyta na stronie dotyczącej winiety Szwajcaria Autostrada A1 Transfogaraska w Rumunii

Jej planowana długość ma wynosić 581 km. Obecnie w użyciu jest 458,1 km, ale podpisano już przetargi na kolejne odcinki.

Autostrada A1 w Rumunii jest niemal ukończona.

Autostrada ma łączyć stolicę Rumunii Bukareszt z regionami Banat i Crișana, prowadząc na północny zachód przez takie miasta jak Pitești, Sibiu, Deva, Timișoara, czy Arad. Na samym końcu dociera do węgierskiej autostrady M43 niedaleko Nădlac.

Warto wiedzieć: Autostrada A1 w Rumunii ma stać się częścią transnarodowej trasy Via Carpatia łączącej Kłajpedę na Litwie z Salonikami w Grecji. Z tego powodu 85% środków przeznaczonych na budowę tej autostrady pochodzi z budżetu Unii Europejskiej.

Ikona strzałek użyta na stronie dotyczącej winiety Szwajcaria Autostrada A3 w Transylwanii

Autostrada A3 w Rumunii jest kolejną drogą, którą będzie można dojechać od granicy z Węgrami do stolicy Rumunii. Obecnie nie wszystkie odcinki są wybudowane.

Autostrada ta ma mieć długość 596 km i ma połączyć Bukareszt z regionem Siedmiogrodu i północno-zachodnią częścią kraju.

Będzie przebiegała przez takie miasta jak: Ploiești, Brașov, Făgăraș, Sighișoara, Târgu Mureș, Cluj-Napoca, Zalău i Oradea. Na końcu połączy się z autostradą węgierską M4 z pobliżu Borș.

Ikona strzałek użyta na stronie dotyczącej winiety Szwajcaria Pozostałe autostrady w Rumunii

Numer autostradySkąd, dokądIle wybudowano?Najważniejsze miasta, które przecinaPlanowana długość
A0Obwodnica Bukaresztu33,3%100,765 km
A2Bukareszt -> Konstanca100%Fetești, Cernavodă    202,75 km
A4Agigea -> Ovidiu100%21,8 km
A5Bukareszt -> GiurgiuOk. 55 km
A6Lugoj -> Bukareszt2,33%Drobeta-Turnu Severin, Craiova, AlexandriaOk. 450 km
A7Dumbrava -> Suczawa4,09%Buzău, Fokszany, Bacău, Roman, Pașcani397,224 km
A8Târgu Mureș -> Podu Jijiei  Sovata, Ditrău, Târgu Neamț, Pașcani, Jassy304,37 km
A9Recaș ->Moravița73,3
A10Sebeș ->Turda100%Alba Iulia, Aiud70 km
A11Obwodnica Arad100%3,5 km
A13Boița -> Răcăciuni Fogarasz, Codlea, Braszów, Sfântu Gheorghe, OneștiOk. 280
A14Suczawa -> Baia Mare  Vatra Dornei, Bystrzyca, DejOk. 335
Autostrady w Rumunii

Autostrady w Rumunii vs drogi szybkiego ruchu – czym się różnią?

Najszybszymi trasami w Rumunii są autostrady i drogi ekspresowe.

Po tych pierwszych możesz poruszać się z prędkością 130 km/h, a po drugich z prędkością 120 km/h. Dzięki temu jesteś w stanie szybko dotrzeć z punktu A do punktu B.

Czym właściwie różnią się autostrady w Rumunii od dróg ekspresowych?

Autostrady mają szerokie pasy awaryjne mierzące ok. 3 m. Z kolei ekspresowe drogi w Rumunii mają jedynie wąskie pobocze żwirowe mierzące ok. 1,5 m.

Na odcinkach górskich mogą nie mieć dodatkowych pasów do wyprzedzania.

Autostrada A7 w Rumunii. Źródło: Wikipedia

Opłaty za autostrady w Rumunii

Winiety w Europie nie są czymś wyjątkowym, dlatego kierowców nie powinno dziwić to, że także w Rumunii autostrady są płatne.

Tym, co jednak odróżnia to państwo od innych, jest fakt, że wszystkie drogi są płatne. Z tego powodu winieta w Rumunii jest obowiązkowym wyposażeniem samochodu.

Przy wykupieniu winiety koniecznie dokładnie określ klasę swojego samochodu!

Do wyboru masz aż 8 różnych klas samochodów różniących się ciężarem i liczbą osi. Klasa A i B to samochody do 3,5 tony, a klasy C, D, E, F, G, H samochody powyżej 3,5 tony.

Więcej o winietach i opłatach drogowych w Rumunii przeczytasz we wpisie: Opłaty drogowe Rumunia.

Ikona strzałek użyta na stronie dotyczącej winiety Szwajcaria Jak uiścić opłaty za autostrady?

W Rumunii obowiązują e-winiety.

Można je zakupić na stacjach benzynowych, ale bezpieczniej jest zrobić to przez internet przed wyjazdem.

Na szczęście winiety w Rumunii nie są drogie. Za winietę 10-dniową dla samochodu osobowego zapłacisz jedynie 29,90 zł. Motocykle zwolnione są z opłat drogowych na terenie całego kraju.

Zamów winiety do Rumunii online!

W spokoju zrealizujesz zamówienie i unikniesz problemów po drodze! Wygodne płatności kartą, BLIKiem lub przelewem. Polski serwis, oficjalne potwierdzenie PDF.

Jak są autostrady w Rumunii?

Choć wiele osób ma obawy przed podróżą samochodem po Rumunii ze względu na stan dróg, to śpieszymy z informacją, że wcale nie jest tak źle.

Odcinki autostrad i dróg ekspresowych są w naprawdę dobrym stanie, a ich nawierzchnia nie różni się za bardzo od dróg w innych państwach europejskich.

Nieco inaczej może być na mniejszych drogach krajowych i lokalnych, gdzie rzeczywiście lepiej zachować większą ostrożność, szczególnie podczas jazdy po zmroku.

Podsumowanie:

Wszystkie drogi zarówno autostrady, jak i lokalne odcinki są płatne w Rumunii. Winieta dla ciężarówek i samochód osobowych do 3,5 t jest zatem konieczna, aby bezpiecznie poruszać się po całym kraju. Przed podróżą koniecznie wykup winiety na Rumunię na Winiety-Online i uniknij mandatu.

Życzymy udanej podróży!